Od dob „Miss Mokré tričko“ v Pastvinách nekoná se na Pastvinské přehradě žádná velká letní akce. Tento neblahý stav se rozhodli napravit hokejisté ze Sokola Klášterec nad Orlicí.

            V roce 2011 uspořádali nultý ročník letní zábavy v Klášterci. Příšerné počasí donutilo na poslední chvíli přeložit akci do sokolovny, přesto se ale lidé deště lekli. V dalším roce však došlo k výrazné změně. Z běžné letní zábavy se stala velká akce plná sportu, netradiční kuchyně a rockové muziky v podání nejméně 3 kapel, tedy vlastně takový mikrofesťáček.   

Název akce „ROCK – SPORT PARTY KLÁŠTEREC“ by měl charakterizovat, že jde o akci spojující sport a rockovou muziku, okořeněnou mexicko-karibsko-českým občerstvením, tedy pochoutkami mexické kuchyně doplňované např. klasickými českými klobásami, uzenou krkovicí  a pivem. Mimochodem, mexická kuchyně byla vyhlášena jako nehmotná památka lidstva UNESCO. Můžete se tedy těšit např. na mexické fazole, vařenou kukuřici, plněnou tortillu, steak s mexickou omáčkou, chilli con carue a samozřejmě tequillu.

O programu a dalších informacích k letošnímu ročníku si můžete přečíst v dalších sekcích.

V dalším textu je pár slov o předchozích ročnících.

 

          Pátý ročník se konal 30.7.2016 ...

 

            Počtvrté se RSP konala v novém termínu - v poslední červencovou sobotu. Program byl opět bohatější než o rok dřív. Ve skoro vyschlé řece nemohla být neckyáda ani kdyby se chtělo, ale místo ní přišel Klášterecký pětiboj. Dospělí i děti si mohli otestovat svou zdatnost a šikovnost v disciplínách Kdo dál dosáhne - aneb napni svoji gumu, Najdi si svůj balanc - aneb balancuj na tenkém laně, Na chůdách až a konec světa, Pivo na ex a Otoč si svoji pneu. Kromě toho byla možnost vyřádit se v pěně na skluzavce, užít si na houpačkách, zaskákat na  trampolíně nebo se projet na velkých i menších koloběžkách. Nechyběl ani další, tentokrát zkrácený, fotbalový zápas mezi hokejisty Sokola Klášterec a Slámožroutů Kunvald.

            Muzika byla jako obvykle skvělá. Na podiu se vystřídali už 4 kapely! Zahájila domácí MetalBlood metalovým nářezem, protože dle jejich motta: metal mají v krvi! Následovala Dukla Vozovna, známá pardubická lehce punková kapela, která se vrátila do Klášterce po dvou letech a čekala na ní početná banda příznivců. Vrcholem mikrofestu bylo slánské punkrockové Totální nasazení. Tahle kapela má na svém kontě 25 let existence, 20 vydaných alb a stovky koncertů po celé republice, teď si konečně zahrála i u Pastvinské přehrady. No a před Totáči i po nich dala své sety coververzí světových i našich kapel populární regionální skupina Bladex. Zatím rekordní počet návštěvníků odcházel s výbornou náladou. 

 

           

             Třetí ročník v roce 2014 se odpoledním programem podobal ročníku předchozímu. Neckyády se sice zúčastnilo o něco méně plavidel, ale vody v řece bylo více a výkony účastníků byly obdivuhodné. Stejně tak jako jejich úsilí při stavbě plavidel. Občerstvení mělo opět jako základ mexickou kuchyni, tentokrát v provedení mistra kuchaře Jiřího Lota. Doprovodný program byl rozšířen, zaujal zejména stánek VZP. Zde vám zdarma změřili vaše tělesné hodnoty (BMI, množství tělesných tuků, podíl kosterního svalstva, klidový metabolismus atp.) a přidali drobné soutěže pro děti (skákací panák, hod na cíl apod.). Odvetné fotbalové utkání hokejových mančaftů Klášterce a Kunvaldu skončilo tentokrát drtivou porážkou domácích.  

A pak už přišla muzika. Nejdříve vytvářela atmosféru ústecka formace Dwě dáwki s klasickým big beatem Následovala výborná hard rock-heavy kapela Traktor, jejíž hity přesvědčily, že i kapela, jejíž jméno není v našem regionu příliš známé, může hrát výbornou muziku, na kterou se dlouho nezapomíná. Nakonec známá pardubická kapela Stresor s hity Kabátů, Škvoru, Harleje, Arakainu a dalších donutila k tanečnímu pohybu snad každého.

 

    

            Druhý ročník byl neméně vydařený. Zahájil se již brzy odpoledne Neckyádou. Vody v řece sice nebylo moc, o to víc však bylo plavidel na startu. Dvacet šest ! To je víc než v předchozích dvou ročnících neckyády dohromady. Přitom většina plavidel byla zhotovena opravdu s velkou fantazií a kutilskou dovedností. Stačí se podívat na fotografie.  Najdete je i s fotkami z celé R-S-P na http://mrdavker.rajce.idnes.cz/Rock_sport_party_2013_Klasterec_nad_Orlici/ (autor: David Kerschbaum) nebo  http://ficisek.rajce.idnes.cz/RockSport_Party_22.7.2013/ (autor: David Ficner).

            Po neckyádě pokračovalo R-S-P fotbalovým mačem mezi hokejovými oddíly Slámožroutů Kunvald a domácím HC Sokol Klášterec. Přestože někteří hráči teprve pár dnů před zápasem sháněli kopačky a oba oddíly absolvovali pouze po jednom tréninku, vidělo asi 230 diváků fotbal solidní úrovně, s dramatickým průběhem a nakonec i těsným vítězstvím domácích. Zápas zaujal jak diváky tak i hráče, kteří opakovaně požadovali příští rok odvetu. Pochopitelně hlavně kunvaldští…..

            Občerstvení bylo opět pojato v duchu mexické kuchyně, největší úspěch však stejně slavila klasická česká grilovaná kýta. Naplno využité byly i pípy dvou výčepů, Gambrinusu nebo Bernarda. Pro zajímavost: neoficiální souboj obou značek dopadl 14: 8 ve prospěch Humpolce.

            Od 17 hodin se ujala první hudební produkce žamberská formace LERION. Známé hity světově známých kapel fungovali v horkém počasí tentokrát spíš jako kulisa při dodržování pitného režimu než k tanečnímu reji. Tím spíš patří kapele uznání a poděkování za skvělou muziku.

            Kolem 21.30 zahájila své vystoupení skupina MEDVĚD 009. Jednalo se po Poděbradech a Třemošnici už o jejich třetí vystoupení během soboty. Lidé se rozehřívali zvolna, ale zejména druhá polovina koncertu měla výbornou atmosféru a kapela, tentokrát posílená i o svého zakládajícího člena  a jinak frontmana Divokýho Billa Vaška Bláhu, musela přidávat víc než plánovala. Nepřekvapilo, když vystoupení v Klášterci hodnotila jako sobotní nejlepší. Nutno dodat, že dost posluchačů během koncertu pochopilo, že Medvěd 009 není Divokej Bill a od teď už ví, komu patří jejich hity známé i z rádií. 

            Půl hodiny před půlnocí zahájila svůj koncert pardubická kapela známá zejména mezi mládeží DUKLA VOZOVNA. Jednoduchá muzika,  jasné texty, legrace a pohoda na jevišti přinesly skvělou atmosféru nejen mezi typické pankáče, ale i mezi ostatní posluchače. Zvláště když jeden z muzikantů slavil kulatiny přímo na jevišti.

            Sportovní odpoledne a rockový mikrofesťáček, velké podium s vynikajícím zvukem i světly (díky Live Music Servis Petra Hegenbartha), tři velkoplošné stany poskytující nejen ochranu před deštěm, ale i stín, nabídka atrakcí pro děti, široká nabídka mnoha druhů jídel i pochoutek, karibský bar s letními míchanými nápoji , to vše dělá z Rock-sport party mnohem víc než jen obyčejnou zábavu.

            Díky všem zhruba 700 - 800 návštěvníkům, kteří se vystřídali od neckyády až po Duklu vozovnu, díky všem účinkujícíma a díky všem pořadatelům za krásnou prázdninovou sportovně rockovou mexicko – karibskou párty  v Klášterci.

 

V roce 2012 uspořádali svým kolegům – kláštereckým fotbalistům – oslavu jejich 10letého výročí trvání oddílu. Kromě nezbytného fotbalového utkání mezi tradičními rivaly Kláštercem a Kunvaldem se hlavně hrála rocková muzika. Nejdříve skvělým výkonem potěšila své příznivce místní kapela Sedmikrásky, složená z 16 až 20letých kluků. Po nich předvedla výbornou show skupina Tři sestry BANDITOS. Nejenže zahrála známé písničky Tří sester, ale také významně přispěla k pojetí celé akce v mexickém duchu. O tom hovoří jejich komentář ke koncertu:

Hráli jsme v Klášterci nad Orlicí. Vlasta s úspěchem dorazil nejprve do Kostelce nad Orlicí, ale pak pochopil… Málo kdo ví, že Klášterec nad Orlicí, městečko téměř na hranici s Moravou, výspa východních Čech, je známé tím, že zde před nějakým dvěma sty lety zapustili své kořeny mexičtí přistěhovalci. Ti, vyhnáni válkou habsburské kolonie a místních revolucionářů, vzali sakos-pakos (saky-paky) a přistáli právě v této nenápadné obci. Jejich komunita se díky místní pálenici, špatné elektrifikaci a tomu, že většinu mužů povolal císař k boji s Napoleonem, značně rozrostla. I nás, lehkou kavalérii ve třech vozech, přivítali Pedro, Juan, Carlos, Maria a další, podle starých mexických zvyků. Tequillou a načos. Jen místní podivín Jirka stál opodál, protože neměl ani mexické předky ani sombréro. Jak nám potvrdil místní starosta Zdenos Burechos: "Ellos jugaron fuerte y el lunes tendrás un montón de quejas sobre la mesa. Por qué en la tierra han despojado a las mujeres locales?" * - se mu náš koncert líbil.

*- Hráli jste nahlas a v pondělí budu mít na stole spoustu stížností. Proč jste proboha svlíkli místní ženy?

Nakonec dlouho do noci, bez ohledu na půlnoční deštík, hrála známá pardubická formace STRESOR. Rocková pařba trvala do tří do rána, vytrvalci vydrželi při repromuzice až do ranního sluníčka.

            Akce si získala úspěch nejen dobrou muzikou, ale také mexickou kuchyní a barem plným tequilly a míchaných nápojů. 

            Hokejisté ještě ani nestihli uklidit a už se jim hrnuli požadavky, že taková akce se musí opakovat i v příštích letech. Nezbylo tedy než zvednout rukavici….